Ik weet nog precies hoe het voelde toen ik het vliegtuig instapte richting mijn rondreis door Botswana. Zo’n moment waarop je denkt: ‘dit wordt een reis waar ik later nog vaak aan terugdenk’. Botswana stond al jaren op mijn verlanglijstje, en nu was het eindelijk zover. Samen met mijn man, op avontuur naar twee iconische gebieden: de Okavango Delta en Chobe National Park.
Wat deze reis extra bijzonder maakte? We gingen in het groene seizoen, eind november. Botswana wordt dan langzaam wakker uit de droogte. Het landschap kleurt weer, de lucht ruikt fris na een bui en overal voel je: hier begint een nieuw hoofdstuk.
Waarom ik het groene seizoen in Botswana zo bijzonder vond
Vooraf las ik dat het groene seizoen voordelen heeft, maar ik had niet verwacht hoe anders, en hoe mooi, het écht is. Dit is geen ‘alternatief’ voor het droge seizoen. Het is simpelweg een andere versie van Botswana.
De Okavango Delta is in het groene seizoen een vogelparadijs. Overal geluid: inheemse vogels én trekvogels, alsof het landschap een eigen soundtrack heeft. Dit is ook de tijd waarin impala’s jongen krijgen. Er is weinig zo vertederend als zo’n klein impalababy’tje dat nog even moet uitvinden hoe die pootjes werken.
Het groen maakt alles zachter en rijker. Bloemen, vlinders, heldere contrasten en na regen zo’n schone geur waar ik gelukkig van word. En misschien wel het grootste voordeel: het is rustiger. Minder voertuigen, minder drukte, en soms heb je een hele dierenwaarneming bijna voor jezelf. Dat voelt puur.
Natuurlijk zijn er ook nadelen. Dieren kunnen wat meer verspreid zijn, dus soms zoek je langer. En bij veel regen worden zandwegen modderig. Maar als je dat van tevoren weet, hoort het er wat mij betreft gewoon bij.
Vliegen door Botswana: van airstrip naar airstrip
Botswana verken je anders dan veel andere landen. De afstanden zijn groot en wegen beperkt, dus transfers gaan vaak met kleine vliegtuigjes. Maximaal twaalf passagiers, zachte tassen met vaste afmetingen, en je landt op airstrips midden in de natuur.
Ik vond het fantastisch. Je vliegt letterlijk over de Okavango Delta: glinsterende waterwegen, groene vlaktes en soms zie je zelfs dieren van bovenaf. Het voelt bijna alsof je in een bus stapt. Je maakt meerdere stops, mensen stappen uit, anderen weer in. En ik? Ik zat met mijn neus aan het raam geplakt.
Ik heb een beetje vliegangst, maar gek genoeg had ik daar in Botswana nauwelijks last van. Het is soms wat wiebelig, maar het uitzicht maakt alles goed.
Bij aankomst staat je gids je op te wachten. Soms is je lodge vlakbij, maar vaak rijd je nog twintig tot vijfenveertig minuten. En dat is eigenlijk alleen maar extra safari-tijd. Nog vóór je echt ‘begonnen’ bent, kun je al olifanten, zebra’s of antilopen langs de weg zien.
Een van mijn favoriete momenten was toen we veertig minuten voor vertrek al bij de airstrip moesten zijn, terwijl die praktisch naast de lodge lag. Waarom? Omdat de gids eerst moest checken of er geen dieren op de landingsbaan stonden. En ja hoor… precies op dat moment wilde een olifant oversteken. Rustig. Zonder haast. In Botswana leer je snel dat de natuur altijd voorrang heeft.
Okavango Delta: stilte op het water in een mokoro
Tijdens ons verblijf bij Kwai Leadwood Lodge stond er iets op het programma waar ik echt naar uitkeek: een mokoro-tocht. Voor mij hoort dit bij de Okavango Delta, zoals een gondel bij Venetië hoort.
Een mokoro is een traditionele kano, voortgeduwd door een poler met een lange stok door ondiep water. Vroeger werden ze gemaakt van uitgeholde boomstammen, nu vaak van polyester om bomen te sparen.
Omdat het dichtbij de lodge te spannend was door nijlpaarden, reden we eerst veertig minuten naar een rustigere plek. Daar stonden de polers al klaar. De manier waarop ze bewegen, hun rust, hun kennis… je voelt meteen: dit is geen excursie, dit is traditie.
En dan glijd je het water op. Geruisloos. Stil. Je hoort riet, vogels, water, af en toe een kikker. Ik zag lelies, vlinders, kleine kikkers, details die je vanuit een safari-voertuig nooit zo intens zou opmerken. Onze poler vertelde dat hij al begon met varen toen hij acht was. Dat vond ik zó bijzonder.
Toen we terugkwamen stond onze safari-gids alweer klaar en dronken we samen met de polers een drankje terwijl de zon bijna onderging. Zo’n moment waarop je even stil wordt, omdat je weet: dit komt nooit meer precies zo terug.
Met de motorboot door het Monachira-kanaal
In Monachira Camp, aan het Monachira-kanaal in Moremi, maakten we een motorboottocht die me echt bijbleef. Nog voordat we goed en wel vertrokken, zagen we een groep olifanten aan de kant die wilde oversteken. Onze gids zette meteen de motor uit en schoof de boot half het riet in. Iedereen werd vanzelf stil.
En toen hoorden we ritselend riet, langzaam bewegende schaduwen… olifanten met kleintjes die het water in liepen en overstaken. Zo dichtbij, zo rustig, zo indrukwekkend. Ik heb olifanten vaker gezien, maar dit was anders. Niet langs een weg, niet op afstand. Gewoon in hun eigen tempo, op hun eigen plek.
Onderweg zagen we ook een krokodil en meerdere nijlpaarden. Na ongeveer vijfenveertig minuten kwamen we aan bij het eiland met de Gudigwa reigerkolonies, waar van september tot december veel vogels broeden. Een waar paradijs met overal nesten, gekwetter en beweging.
Bij terugkomst stonden er hapjes en drankjes klaar bij een kampvuur. We bleven zitten terwijl de lucht veranderde van goud naar roze naar diep paars. Botswana op z’n mooist.
Safari in de Okavango Delta: Eagle Island Camp
We verbleven ook in Eagle Island Camp in de Okavango Delta (Xaxaba Concession). In een privéconcessie merk je echt verschil: minder drukte, meer vrijheid en vaak ook mogelijkheden zoals nachtritten.
We deden een nacht-safari om tien uur. In het donker voelt alles intenser, de geluiden, de spanning, de verwachting dat je elk moment iets kunt zien.
De volgende ochtend gingen we op zoek naar een luipaard met twee jongen. Toen onze gids de motor uitzette, hoorde hij een roep. Ze was dichtbij. Niet lang daarna vonden we haar, lopend door de struiken, en haar twee jongen klauterden speels achter haar aan. We volgden ze een tijd, helemaal in hun wereld. Echt onvergetelijk.
En dan dat kampgevoel, midden in de natuur, waardoor je soms dieren vanuit je tent hoort. Je gaat niet ‘naar de natuur toe’, je leeft er even in.
Chobe National Park: olifanten, olifanten en nog eens olifanten
Na aankomst in Kasane reden we in ongeveer een uur naar Chobe Elephant Camp. Een sfeervolle en authentieke lodge en een perfecte uitvalsbasis om Chobe National Park te ontdekken.
De volgende dag gingen we er een hele dag op uit. Eerst een safari met picknicklunch, daarna een boottocht op de Chobe-rivier. Binnen vijftien minuten na vertrek reden we het park al in. En wat we daar zagen was bijna niet te geloven.
Chobe National Park staat bekend om zijn olifantenpopulatie, maar dit was echt next level. Grote kuddes overal, langs de rivier, op de wegen, tussen de bomen. Honderden, zo’n hoeveelheid had ik nog nergens meegemaakt. We zagen ook een leeuwin en veel impala’s met kleintjes.
Rond lunchtijd zocht onze gids een plek zonder bavianen, want als die in de buurt zijn, kun je je lunch wel vergeten. De kok had heerlijke salades gemaakt en we aten met een uitzicht dat zo op een ansichtkaart kon.
Na de lunch reden we terug naar Kasane voor de boottocht rond Sedudu Island. We zagen nijlpaarden, buffels en verschillende vogels, waaronder de Fish Eagle. Ook zagen we de grens met Namibië en de Chobe Princess, een luxe boot met vier suites waarop je twee of drie nachten op de Chobe-rivier vaart.
Wat deze reis me leerde over Botswana
Elke dag voelde als een nieuw avontuur. De ongerepte natuur, de wilde dieren, de gidsen, de lodges, alles klopte. Het groene seizoen gaf me een uniek perspectief op Botswana, en ik ben zó blij dat ik het zo heb mogen ervaren.
Botswana is geen goedkope bestemming, maar je betaalt ook echt voor exclusiviteit, natuurbehoud, weinig massatoerisme, uitstekende gidsen en topservice in de lodges.
Een tip die ik zelf ook waardevol vond: veel lodges hebben in het groene seizoen aanbiedingen zoals ‘stay 3, pay 2’ of een lagere prijs per nacht. Als je dat slim combineert, kun je echt voordeel pakken.
Safari tips die mijn reis beter maakten
Dit zijn tips die ik altijd deel en die je tijdens je eerste safari pas écht voelt:
- Sta vroeg op: de mooiste momenten zijn in de eerste uren, met dat zachte licht en actieve dieren.
- Neem een verrekijker mee: je ziet zoveel meer, vooral vogels en roofdieren in de verte.
- Vraag je gids alles: gidsen in Botswana zijn vaak extreem goed. Hoe meer je vraagt, hoe rijker de ervaring.
- Wees geduldig: soms gebeurt er een uur niets, en dan ineens alles. Dat is safari.
- Let op het kleine: in het groene seizoen zijn vlinders, bloemen, kikkers en kleine vogels minstens zo indrukwekkend.
Wat je mee moet nemen (en wat niet)
Omdat je vaak met kleine vliegtuigjes reist, draait Botswana om licht reizen. Dit is mijn eigen lijst op basis van wat ik echt nodig had:
Wat wel:
- zachte reistas zonder wieltjes;
- lange broek en dunne lange mouwen (zon/insecten);
- lichte regenjas of poncho;
- pet of hoed;
- zonnebrand en aftersun;
- verrekijker (must);
- camera/telefoon met zoom;
- powerbank;
- muggenspray en eventueel malariatabletten op advies.
Wat niet:
- te veel ‘mooie kleding’;
- hakken of zware schoenen;
- meerdere dikke jassen;
- veel sieraden of luxe spullen.
In lodges loop je veel in safari-kleding en ’s avonds is het meestal casual.
Beste reistijd: groen seizoen vs droog seizoen
Botswana is het hele jaar bijzonder, maar het hangt af van wat je zoekt.
Het groene seizoen (november–april) is ideaal als je:
- houdt van groen en bloemen;
- veel vogels wilt zien;
- jonge dieren wilt spotten;
- minder toeristen in de parken wilt;
- wilt profiteren van lagere tarieven.
Het droge seizoen (mei–oktober) past beter als je:
- dieren makkelijker wilt vinden (dichter bij water);
- weinig regen wilt;
- focus hebt op grote roofdieren in opener landschap.
Als je Botswana eens op een andere manier wilt beleven dan de meeste reizigers, dan vind ik eind november of begin december echt een prachtige periode.
Wil jij ook een bezoek brengen aan Botswana? Neem contact met ons op en we helpen je graag bij het samenstellen van je rondreis door Botswana.